Biela múka

duron123

obrázok so súhlasom duron123 / FreeDigitalPhotos.net

Súčasná konzumácia cukru, rafinovanej soli, bielej múky, mäsa, mlieka a výrobkov z nich presahuje doporučované množstvo niekoľkokrát. Je pomaly ľahšie vymenovať potraviny v ktorých sa niektoré z týchto jedov aspoň skryte nenachádzajú.

Kedysi tvorili nespracované potraviny základ jedálnička jednoduchého človeka, ktorý bol oveľa zdravší ako bohatý, ktorý mal dostatok všetkého. Túžba mať stravu ako oni viedla človeka k rafinácii cukru a soli, pasterizácii a homogenizácii mlieka, a bieleniu múky. Ani nie pred sto rokmi bola biela múka neznámy pojem. Tak ako sa obilie pomlelo, tak sa z neho pieklo. Samozrejme s kváskom a nie droždím. Ešte predtým bol oveľa zdravší variant – posúchy.

Dnes pekárne v snahe vyhovieť čoraz silnejším požiadavkám na zdravú výživu pridávajú k hladkej pšeničnej múke aj otruby. Finálny produkt nesie názov grahamové pečivo. Nejeden výživár sa však chytá za hlavu, ak si prečíta zloženie „ešte zdravšieho“ cereálneho pečiva.

Na základe vedeckých výskumov vyplynulo, že náhradou 140g chleba rovnakým množstvom ovsených vločiek sa znížila po troch týždňoch hladina cholesterolu v krvi priemerne o 25 mg/100 ml. Ale už ani takéto preorientovanie sa nevedie k trvalému zdraviu. Najhoršia zo všetkých obilovín je nám tak dobre známa pšenica. Ak sme úplne zdravý a nedokážeme vylúčiť zo svojho života všetky obiloviny, konzumujme iba tie, ktoré neobsahujú lepok. Sú to ryža natural, pšeno, amarant, pohánka, teff, quinoa.

Namiesto cestovín z obilovín si doprajme cestoviny vyrobené z rôznych semienok. Vlákniny budeme mať dostatok zo zeleniny a ovocia. Ale ak má niekto pocit, že toho potrebuje viac, lebo je zanesený a chce sa prečistiť, vhodnou alternatívou sú zelené sladkovodné riasy.

V Čechách už zriadili Národný úrad pre obezitu, nakoľko z posledných výskumov vyplynulo, že každý druhý človek má nadváhu. Ak si myslíme, že na Slovensku sme na tom lepšie tak sa mýlime. V USA už pred desiatkami rokov zaviedli, že chudí ľudia platia nižšie poistenie. Len u nás pretrváva názor „priber, lebo zle vyzeráš“. Pritom existuje nezvratný dôkaz o tom, že inteligencia sa vyvinula z chudoby, pretože tí namiesto čokolády a iných sladkosti jedli nespracované potraviny.

Zamyslime sa teda nad tým čo jeme, alebo čo dávame svojim deťom. Ak sme žili v nevedomosti doteraz, nechcime aby aj ďalšia generácia bola taká, alebo ešte viac chorá ako my, len preto, lebo je pohodlnejšie nevybočiť zo zabehaných koľají, aj keď už vieme, že sa stravujeme nesprávne.

Hlavné zásady zdravej výživy v kocke

Recept: Bezlepkový celozrnný chlieb bez múky

Celozrné a iné zdravé varianty bielej múky zakúpite TU

Literatúra o zdravej výžive

4 782 pozretí

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.