Kryoterapia – regenerácia pre bežného človeka

marin

obrázok so súhlasom marin / FreeDigitalPhotos.net

Pôsobenie chladu na ľudský organizmus je známe už veľmi dávno. Avšak až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v Japonsku vedci začali skúmať, čo vlastne extrémne nízke teploty v organizme spôsobujú. Výsledky boli pozoruhodné a dali základ novej vede – kryoterapii. Pôsobením chladu, ktorý dosahuje extrémne nízke hodnoty – mínus 12O ° C až mínus 13O° C dochádza v ľudskom organizme k zmenám, ktoré pre bežného človeka, ale aj pre postihnutého ochorením pohybového aparátu ako napr. reuma, degeneratívne postihnutie kĺbov, artrózy a poúrazové poškodenia kĺbov, svalov a väzivového aparátu majú veľmi pozitívny efekt.

Tento efekt sa dá zhrnúť do troch základných bodov:

• na chlad reaguje ľudský organizmus ako na stresový faktor a organizmus začína cestou centrálneho nervového systému vylučovať látky – hormóny, ktoré majú tento stresový faktor – chlad eliminovať. Hormóny, ktoré organizmus vylúči majú veľmi pozitívny efekt pre ľudský organizmus a pôsobia až niekoľko hodín. Dlhodobé zvýšenie hladiny hormónov organizmus využije na uvedenie ľudského tela do stavu, kedy prostredníctvom endorfínov – hormónov šťastia dochádza k výraznému pocitu psychickej pohody, dobrej nálady a uvoľnenia. Kortikoidy, ktoré sa vylučujú ako ďaľšie hormóny likvidujú všetky zápalové a poúrazové stavy pohybového aparátu a výrazne zvyšujú pohybový komfort každého kto kryoterapiu absolvuje. Posledný z hormónov, ktorého vzostup je merateľný je testosterón, ktorý okrem anabolického efektu veľmi výrazne vplýva aj na zvýšenie potencie a úpravy rôznych druhov sexuálnych dysfunkcií .
• Ďalší pozitívny efekt nízkej teploty spočíva v tom, že chlad výrazne mení pomery v prenose vzruchov pocitov a svalového napätia v nervových zakončeniach. Vplyvom pôsobenia chladu na nervové receptory v koži dochádza k výraznému zníženiu pocitu bolesti a k svalovému uvoľneniu, čo má význam pri rehabilitácii napríklad po úrazoch alebo operáciách pohybového aparátu .
• Tretí efekt pozitívneho pôsobenia chladu na ľudský organizmus má pre bežného človeka a zvlášť pre športovcov veľmi výrazný význam, ktorý ešte žiaľ nie je docenený. Vplyvom extrémne nízkej tepoty dochádza k výrazne urýchlenej biochemickej regenerácii organizmu, k vylučovaniu toxických látok, ktoré za normálnych okolností v ľudskom tele ostávajú a svojou toxicitou ho poškodzujú a urýchľujú starnutie. Efekt sa dá dobre prirovnať k tomu, keď prázdnu plastovú fľašu uzatvoríte pri izbovej teplote a potom ju vložíte do chladničky, dôjde k jej zmršteniu. To isté sa deje aj z bunkami ľudského organizmu, ktoré prichádzajú do kontaktu s chladom /preto je aj oblečenie v kryokomore minimálne /. Z bunky sa vplyvom jej zmrštenia vylučujú v krvnej plazme jedy, ktoré tam za normálnych okolností ostávajú. Následným cvičením po dobu asi 15 až 20 minút dochádza k efektu, ako keď plastovú fľašu vyberiete s chladničky a dáte ju do prostredia s teplotou 3O-4O °C. Dôjde k výraznému zväčšeniu jej objemu. Presne ten istý jav nastáva v organizme pri cvičení. Dochádza k zväčšeniu buniek, ich výraznému prekrveniu, zvýšenému prietoku krvi /až štvornásobne väčšiemu/ a tým aj k možnosti využiť tento efekt pri urýchlenej biochemickej regenerácii organizmu v tom zmysle, že pri zvýšenom prísune vitamínov, minerálov, energetických prípravkov sa výrazne zvyšuje výkonnosť organizmu. Tento efekt môžu potvrdiť hlavne športovci, ktorí už opakovane absolvovali kryoterapiu v našom zariadení v príprave na vrcholné športové podujatia ako olympiáda a majstrovstvá sveta kde dosiahli výrazné športové úspechy aj vďaka zaradeniu kryoterapie do regeneračnej fázy tréningu /chodci, biatlonisti, hokejisti, šport. strelci, plavci, džudistia mnohý ďalší/. Pre normálneho bežného človeka fáza biochemickej regenerácie má veľmi výrazný efekt v zmysle odbúrania stresu, výrazného zlepšenia pohybového komfortu, pocitu eufórie a výbornej psychickej a fyzickej pohody.
Všade vo svete sa dostáva do popredia takzvaná starostlivosť o aktívne zdravie. Znamená to úplne jednoduchú vec. Ako sa o svoj organizmus človek v mladosti stará, tak mu to potom organizmus v druhej polovici života vráti. Prevencia a predchádzanie ochoreniam a úrazom je podstatne lacnejšie a časovo príjemnejšie ako užívanie liekov, návštevy lekára a pobyt v nemocnici. Všetci, ktorí zatiaľ absolvovali kryoterapiu v našom zariadení si pozitívny vplyv pôsobenia chladu a dlhodobo pozitívny efekt horeuvedených troch základných pozitívnych vplyvov chladu na organizmus človeka chvália a do nášho zariadenia sa opakovane vracajú.

Pozrieť kryoterapeutický prístroj KRYOSAN v eshope

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
6 165 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach EZOpress sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie.
EZOpress dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme