Naše bylinky v použití čínskej medicíny

Serge Bertasius Photography

obrázok so súhlasom Serge Bertasius Photography / FreeDigitalPhotos.net

Je známe, že čínska medicína pozostáva z viacerých smerov, zahŕňa napr.: akupunktúru, akupresúru, rôzne masáže, dietetiku a fytoterapiu. Samozrejme, každý smer predchádza samotná filozofia čín.med. a diagnostické postupy. Viac-menej už všetci poznajú teóriu, že čín.med. preferuje celostný pohľad na človeka, takže nielen vzťahy medzi orgánmi a ich dráhami a tkanivom, ale dáva dôraz aj na psychiku a vplyv okolia na konkrétneho človeka.

Táto základná filozofia je podložená samotnou diagnostikou, kde ako prvé sa aplikuje tzv. dopytovanie sa. Tzn., že každý terapeut má k dispozícii dotazník, ktorý obsahuje aj 3-4 strany, a zahŕňa otázky od rodinnej anamnézy, cez už prekonané ochorenia, samotný aktuálny stav – kde sa podrobne preberie spánok, trávenie, vylučovanie, potenie, vzťah k teplu alebo zime… . Potom sa pristupuje k diagnostike z jazyka. Dovolím si povedať, že je to samostatná vedná disciplína, pretože z jazyka sa dá vyčítať nielen stav orgánov, príp.dráh, ale aj patologické činitele, ktoré daný orgán ( dráhu ) zaťažuje a v podstate spôsobuje daný zdravotný problém. Pokračuje sa pulzovou diagnostikou, čo je veľmi náročné. Používa sa 28 pulzov na troch pozíciách, troch hĺbkach a na oboch rukách. Každá pozícia, hĺbka a samozrejme typ pulzu veľa odhalí o zdravotnom probléme aj jeho závažnoti. Vraví sa, že až keď terapeut vychytá aspoň 1000 pulzov, tak môže povedať, že to pochopil a má to v prstoch.

Nakoniec sa určuje terapeutický postup, spôsob liečby. Kombinujú sa viaceré smery, takže pacient mnohokrát podstupuje podľa potreby aj masáž, aj akupunktúru a takmer vždy je zastúpená fytoterapia. Dovolím si povedať, že má výsostné postavenie v čín.med. Všetkým sú dobre známe huby ako cordyceps, reishi, maitake, judášovo ucho alebo hliva ustricová. Veľa sa popísalo o ich liečivých, priam zázračných účinkoch. Taktiež ste sa určite stretli s produktami, ktoré obsahujú ženšen, kustovnicu, aloe, konope, perilla, ginko, barley… . Skrátka čín.med. a byliny, ktoré využíva je momentálne IN. (To by bolo v poriadku, ja osobne mám problém s tým, kto tie produkty ponúka, väčšinou sú to dealeri, ktorí ani netušia čo majú v rukách, takže nemôžu vedieť o obmädzeniach v užívaní, tzn. dostanú to aj ľudia, ktorí by to užívať nemali. Dealer nerobí diagnostiku, bez ktorej sa nedá určiť vhodná liečba – pokus – omyl. Tak ako platí v klasic.med.: zlá diagnostika, zlá liečba, rovnako to platí aj v čín. med. To, že ak nepomôže neublíži nie je pravda ! Všetky bylinky majú úžasné účinky, ale majú aj svoje špecifiká, takže aj obmädzenia. Čín. med. každú bylinku presne zaraďuje podľa povahy ( chladná, teplá, horúca…), chuti ( sladká, horká, kyslá…) a tropizmu ( srdce, pečeň, obličky…). Tieto tri vlastnosti určujú účinok bylinky a smer účinku ( hore, dole, von…). Logicky z toho vyplýva, že pri zlom určení ( diagnostike ) sa chorobný stav môže zhoršiť, v lepšom prípade sa nestane nič, čo ale nemá dobrý vplyv na psychiku.

V poslednom čase sa čín.bylinky dostávajú do popredia a zabúda sa na naše bylinky, ale aj tie sa dajú rovnako špecifikovať a používať. Celá čín.med. nie je o čínskych bylinách, ale je to o používaní v praxi jej filozofiu a postupy pri diagnostike.

Príklady :

-zimomrivý človek – potrebuje zohriať – použiť zázvor, škoricu, klinčeky, fenikel, piepor čierny…

– človek s pocitmi horúčosti – mäta, lopúch, moruša, praslička, pivoňka drevitá, koreň uhorky, šišiak bajkalský, horec, palina

– zahlienenie – semeno horčice bielej, sladké drievko, mäta, oman, podbeľ

– kašel – semeno marhule, moruša …

So Zuzanou Mikulovou sa budete môcť stretnúť na Dni zdravia

Literatúra súvisiaca s orientálnou medicínou

5 471 pozretí

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.