Húževnatec jedlý (Shiitake) – najúčinnejší a najlacnejší prírodný prostriedok na zníženie cholesterolu a vyplavenie soli z organizmu, ktoré sa usádzajú najmä z mäsa a údenín

Nujalee

obrázok so súhlasom Nujalee / FreeDigitalPhotos.net

Uplatnenie

Podľa celého radu výskumov, shiitake pôsobí veľmi priaznivo na ľudské zdravie a boli zistené mnohé liečivé účinky. V Japonsku je rozšírený názor, že pravidelné užívanie tejto huby predlžuje život. Obsahuje okrem iného pre ľudský organizmus všetkých osem nevyhnutných aminokyselín. Polysacharidy (lentinin) s látkami bielkovinovej povahy (interferon a interkinin) majú význam v imunitnom systéme organizmu. Zabraňujú množeniu vírusov a podporujú imunitné reakcie tela. Výťažky z tejto huby znižujú deštrukčnú činnosť vírusu HIV na bunku za súčasnej podpory imunity. Lentinin stimuluje T-bunky, ktoré zvyšujú účinnosť makrofágov (buniek schopných pohlcovať cudzorodé materiály) majúcich významnú úlohu pri riadení imunity. S shiitake boli dosiahnuté veľmi dobré výsledky pri liečení zhubných nádorov (sarkómov – rakoviny), užíva sa tiež na zníženie toxických účinkov chemoterapie a rádioterapie na zdravé tkanivá a celkové posilnenie imunity. Obsahujú aj betaglukán (polysacharidy). Dajú sa použiť i ako korenie do zeleninového jedla, do polievok a náplní mäsových taštičiek. Bolo preukázané, že shiitake priamo inhibujú mikróby Candida albicans, Listeria monocytogenes, Mycobacterium tuberculosis, Staphylococcus aureus, Steptococcus pneumoniae a Streptococcus pyogenes.

Zaujímavosť

Prvá písomná zmienka o pestovaní Shiitake je za života Wu Sang Kwuang (dynastia Song 960 až 1127 n.l.). Počas dynastie Ming (1368 až 1644 n.l.) lekár Wu Juei napísal, že huby môžu byť použité nielen ako potravina, ale ako liečivé huby, ako liek na choroby horných dýchacích ciest, zlý krvný obeh, pečeňové ťažkosti, vyčerpanie, slabosť a posilniť čchi (životnú energiu). Veril, že sa zabráni predčasnému stárnutiu.

Ďalšie názvy

Houževnatec jedlý, Lentinula edodes (Berk.) Pegler, syn.: Agaricus edodes Berk., Shiitake (shi – tak)

Upozornenie

V homeopatickej aplikácii sa odporúča používať ako liečivo maximálne jednu hubu na osobu a deň.

Výskyt

Húževnatec jedlý (Shiitake) je jedlá huba pôvodom z východnej Ázie. Vo svete je veľmi obľúbená pre svoje využitie v kuchyni, hlavne v čínskej a v ďalších orientálnych kuchyniach. Dnes sa už s úspechom pestuje aj mimo východnej Ázii. Názov shiitake je prebraný z japončiny, kde výraz znamená Shii huba, čo v nepresnom preklade znamená „rastúca huba na strome“. Číňania jej hovoria xiānggū (voňavá huba), alebo dōnggū (zimná huba). Húževnatec jedlý rastie na mŕtvych pňoch (guľatinách, shii).

zdroj: slnieckova.sk

6 875 pozretí

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.