Orechy nielen na pranie ale aj ako bonbónik pre našu ZEM

Prací prostriedok získaný zo stromu
zole4

obrázok so súhlasom zole4 / FreeDigitalPhotos.net

V Indii a Nepále sa mydlové oriešky (sapindus mukorossi) používajú už od pradávna ako rastlinný prací prostriedok. Strom mydlového orechu má svoj pôvod v južnej Indii, postupne sa však rozšíril po celej krajine. Rastie spravidla do výšky 15 metrov a jeho koruna je široká až 1,5 metrov. Listy bývajú dlhé 12-30 cm. V marci – apríli má biele kvety. Plody (mydlové orechy) sa zbierajú v septembri a októbri. Zrelé orechy majú zlatú farbu a sú lepivé. Skladovaním v suchu sa oriešky vysušia. Ich farba sa zmení na červeno hnedú a lepivosť sa vytratí.

Po zbere sa mydlové oriešky lúskajú. Škrupinky sa opatrne vysušia a zabalia do látkových vrecúšok. Čierne jadierko sa nedá použiť ani na jedenie ani na pranie. Škrupinky však obsahuju cenné látky, ktoré sa výborne hodia na pranie a čistenie. Obsahujú prírodný saponin, ktorý má podobné účinky ako mydlo. Akonáhle sa orech dostane do kontaktu s vodou, vytvorí sa mydlová pena.

Tradičné použitie

V dávnych dobách používali indické ženy škrupinky orieškov na umývanie a na starostlivosť o vlasy. Ľudia si už vtedy vedeli zo zmesi orechového prášku a ajurvedských bylín pripraviť telové mydlo. Dodnes sa v provinciách Indie umýva riad a iné domáce predmety mydlovou penou. Okrem toho používali aj výrobcovia šperkov mydlové orechy, aby dodali lesk svojim šperkom zo zlata a striebra.

Moderné použitie mydlových orechov:

Mydlový oriešok sa dá veľmi dobre použiť pri praní v práčke. Látkové vrecúško zabraňuje, aby sa orech zmiešal s prádlom. Na rozdiel od bežných pracích prostriedkov, ktoré obsahujú značné množstvo chemikálií ako sú rozpúšťadlá, vonné a konzervačné látky, rozjasňovače a pod., je mydlový oriešok veľmi šetrný k životnému prostrediu i k pokožke. Aviváž nie je nutná, prádlo je z hľadiska vône neutrálne.

Ako funguje mydlový orech:

Mydlové oriešky vytvárajú mydlovú penu, akonáhle sa dostanú do kontaktu s vodou. Do priloženého vrecúška (alebo starej pančušky) vložte 4 až 6 polovičných škrupiniek a dobre zaviažte! Čím tvrdšia voda, tým viac škrupiniek použite. Vrecko vložte priamo do práčky medzi bielizeň. Program môžete nastaviť s predpierkou alebo bez nej. Pri vysokých pracích teplotách orechy zmäknú viac než pri nízkych. Preto sa môžu pri nízkých teplotách použiť tie isté škrupinky viackrát za sebou. Po skončení prania vyberte vrecko a odstráňte oriešky. Vrecúško usušte spolu s prádlom a použite pri ďalšom praní. Zvyšky orechov môžete zlikvidovať ako biologický odpad, alebo dať do kompostu.

Čo môžete prať:

Biele a farebné prádlo 30° – 90°C, vlnu a hodváb.

Rady a odporúčania:

Mydlový oriešok sa výborne hodí na všetky pracie teploty a chráni farby. Froté uteráky budú príjemne nadýchané aj bez aviváže. Orech je ideálny pre normálne znečistenú bielizeň. Na biele prádlo a pri škvrnách sa odporúča pridať lyžicu soli na škvrny. Na prirodzenú vôňu je možné do práčky pridať éterický olej, napr. levanduľový. Pokiaľ periete v ten istý deň dve-tri práčky pri nízkých teplotách (30°- 60°C) za sebou, môžete použiť ten istý balíček orieškov.

Pomer ceny a množstvo:

1 kg škrupiniek vystačí pre štvorčlennú rodinu pri 2-3 práčkach týždenne zhruba 9-12 mesiacov. Cena 1 kg je v závislosti od veľkosti balenia. Pre porovnanie – náklady za bežný prací prášok činia minimálne trojnásobok.

Aké sú výhody mydlového orecha?

· Tento prací prostriedok pre jemné a šetrné pranie a čistenie perie čisto a dôkladne. Má neutrálnu vôňu a je biologicky odúrateľný. Okrem toho mydlový oriešok zmäkčuje bielizeň prirodzeným spôsobom, preto nie je potrebné pridávať aviváž.

· Chráni farby! Všetky farebné textílie ako džínsy a tričká si svoju farbu uchovajú omnoho dlhšie.

· Orech je výborný pre alergikov a osoby s kožnými problémami.

· Ekologickým praním sa chráni voda a rieky pred chemikáliami.

Mydlový orech, sapindus mukorossi, patrí k najväčším odrodám tohto druhu. Obsahuje najviac saponinu a je veľmi výdatný. Dá sa použiť až štyrikrát, pokiaľ sa celkom vypotrebuje (záleží od tvrdosti vody a teploty prania).

Jednoduché zaobchádzanie

Orechy nemusíte lúskať, sú už bez jadier, pretože tieto sú zbytočným balastom a nemajú pracie účinky. Škupinky vložte do priloženého vrecuška a potom priamo do práčky.

zdroj: ekopranie.sk

Rôzne produkty z ekodrogérie nájdete na tejto stránke.

3 448 pozretí

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.