Pozitívne zmeny po regresnej terapii niekedy nevnímame

Niekedy sa po regresnej terapii udejú pozitívne zmeny, ktoré napriek tomu nevnímame. Máme pritom pocit, že všetko je ako predtým a naše úsilie niečo zmeniť, vyšlo nazmar. Uvedomiť si zmeny po terapii, však môže byť ľahšie, ako sa nám na prvý pohľad zdá.

Podobne to bolo aj pri klientke Erike, ktorá si nevšímala pozitívne zmeny po regresnej terapii. Erika prišla na prvé sedenie a chcela riešiť partnerské vzťahy. Povedala: „Mám strach zo vzťahu a z odmietnutia. Bojím sa vstúpiť do niečoho vážnejšieho. Zároveň mám problém povedať to, čo chcem a to nie len vo vzťahoch.“

Počas samotnej terapie Erika neľahko priznala: „môj otec ma sexuálne priťahuje,“ a neskôr o sebe vyhlásila: „som tvrdá a mám mužské jednanie,“ a ešte dodala: „rýchlo vstupujem do sexuálnych vzťahov.“ Tieto témy ju značne trápili a počas terapie sme využili možnosť a spracovali ich.

Terapeut sa na začiatku druhého sedenia zaujíma o zmeny, ktoré nastali po prvom sedení. Rozhovor prebiehal nasledovne:

CD – REGRESNÁ PSYCHOTERAPIA, BLOKY V PRENATÁLNOM OBDOBÍ, PRÍPRAVA NA MATERSTVO

Terapeut: Ako by ste zhodnotili naše predošlé sedenie?
Erika: Mám dobrý pocit.. je taký pokoj. Nevidím nič výrazné, aby sa niečo zmenilo.
Terapeut: Čo sa udialo za tú dobu vo vašom živote?
Erika: Vyslovená zmena nie je. Prestalo mi veľa vecí vadiť na mame.

Mama zohrávala dôležitú úlohu pri príčinách problémov, ktoré sme spracovali. Upraviť vzťah k nej nebolo vôbec cieľom prvého sedenia, no nastala pozitívna zmena aj v tejto oblasti, ako sekundárny prejav terapie – ako niečo, čo Erika od terapie neočakávala.

Terapeut nedostal od klientky jasné odpovede na svoje otázky a preto sa ďalej zaujíma o témy, kvôli ktorým klientka pôvodne prišla na prvé sedenie, no aj o tie, ktoré sa objavili počas samotného sedenia a pýta sa:

Terapeut: A čo strach z odmietnutia?
Erika: Najskôr som mala strach ukončiť vzťah s partnerom, ale teraz už strach nemám. Nemám problém to ukončiť. Pre zmenu to teraz nechce ukončiť on. Vidíme sa viac ako pred tým.
Terapeut: A strach zo vzťahu.. aké je to teraz?

Erika: Je to lepšie. Som oveľa pokojnejšia. Nepokoj sa zo mňa vytratil.
Terapeut: A strach povedať to čo chcem?
Erika: Už hovorím čo chcem!

Terapeut: A sexuálna príťažlivosť ku otcovi?
Erika: Už nie je.
Terapeut: Ako teraz vnímate toho ‘muža’ a ‘ženu’ vo vás? (pozn.: otázka je smerovaná na mužsko-ženský archetyp).
Erika: Cítim sa viac ako žena.. viac si to uvedomujem.. som viac láskavejšia a viac sa chcem stretávať so ženami. Predtým som sa stretávala výhradne s mužmi.. kúpila som si šaty namiesto nohavíc, ktoré som už mala vybraté.. a nalakovala som si nechty prvýkrát v živote! (Erika má 36 rokov). Uvedomila som si, že chcem rodinu a dieťa.

Terapeut: A čo sexualita?
Erika: Teraz je pokojná.. predtým ma valcovala.. bola silnejšia než ja.. (Erika sa zamyslela a je ticho).. a ešte som si uvedomila, že mi je teplo.. cítim teplo v celom tele.. predtým mi bola stále zima.. a celkovo som zdravšia (Erika sa usmieva, je vitálnejšia a uvedomuje si, čo sa počas 2 týždňov v jej živote zmenilo).

Zmeny si niekedy všimneme až potom, čo im venujeme trochu pozornosti. Niekomu stačí „zastaviť sa“ na 3 minúty, inému pomôže rozhovor s terapeutom.

Publikované so súhlasom klientky. Meno „Erika“ je fiktívne.

Autor článku: Marcel Matisko

Zdroj: www.marcelmatisko.sk

Autor článku prednášal na EZOfeste v roku 2012. EZOfest je festival, ktorý sa organizuje každý rok.

Regenračné centrum

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
5 752 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach EZOpress sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie.
EZOpress dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme