Zelené potraviny sú v súzvuku s prirodzenými cyklami človeka

Obrázok so súhlasom Eugeni Dinev/FreeDigitalPhotos.net

Obrázok so súhlasom Eugeni Dinev/FreeDigitalPhotos.net

Jar je obdobím rozvoja a rastu. Opäť sa prejaví obrovská životná sila Zeme, ktorá stimuluje akýkoľvek život. Na túto explóziu treba byť dobre pripravený. Podporu a osvieženie po ťažkej zime potrebujú najmä naše tráviace orgány.

MÄSO SLÚŽILO NA PREŽITIE

V zime človek prirodzene siaha k výživným a ťažším jedlám, ktoré ho majú dotovať najmä energiou. Je to pravdepodobne pozostatok z čias, keď sme museli prežiť vo voľnej prírode. Jednak v tom čase nebola rastlinná strava v zime k dispozícii, a jednak práve mäso a tuky nám dodávali dosť sily na tvorbu vnútorného tepla zachraňujúceho život. Lenže táto ťažká potrava veľmi oslabuje trávenie, a to treba na začiatku jari obnoviť. Preto sa azda vo všetkých tradíciách jar víta rôznymi druhmi pôstu.

Naše telo sa v tejto dobe veľmi teší na čerstvé vitamíny, enzýmy, vlákninu, skrátka prvú zeleninu. A to sa zasa odráža v tradícii jarných jedál s množstvom mladých bylín, či už žihľavy, obilia, alebo mladých lístkov zádušníka, pažítky, medvedieho cesnaku či púpavy. Detoxikácia alebo povzbudenie tráviacich procesov a nastolenie novej, jarnej rovnováhy sú veľmi dôležitým rozjazdom do celého roka.

Narušený zimný rytmus

Únava je fenoménom dnešnej doby. Sme tak zahltení informáciami, povinnosťami, tlakmi a nátlakmi, že je divné, že sme doposiaľ schopní vôbec fungovať. Na druhej strane je to práve jar, keď sa telo chce po zime, ktorá ho pripravila o značnú časť sily, opäť spamätať. Múdry človek v zime svoju silu šetrí, preto obmedzí fyzické aktivity, veľmi sa nepotí, keď je tma, tak spí a keď je svetlo, bdie. Tak si uchová silu až do jari. Lenže civilizácia nám takýto režim neumožňuje, a tak sa v zime veselo potíme, svietime a predlžujeme si dni, ako sa len dá a myslíme si, že nám to prejde. Neprejde – príde jarná únava. Môže sa prejavovať poruchami spánku, nepokojom, nervozitou, nevýkonnosťou a nechuťou k výkonu. Regenerácia je veľmi dlhá. Tu je veľkou pomocou čokoľvek, čo tieto nepríjemné pocity odstráni.

VRÁŤME SA K ZEMI

Podľa mojich skúseností najviac pomáha perfektná výživa, pobyt vonku a dôraz na prácu v súvislosti s prírodou. Tým myslím záhradu alebo aspoň kvetináč na balkóne či aranžovanie kvetov – každý si môže niečo nájsť. Treba podporiť nielen telo, ale aj dušu. A čo je krajšie než jarné slnko, pučiace stromy alebo mláďatá?

ZELENÝ “NÁŠUP”

Vždy je viac možností, ako naštartovať telo. Záleží od naturelu každého z nás. Pre mňa je dôležité, aby to, čo použijem, bolo v súlade s prírodou. A tak obyčajne odporúčam Barley juice – zelený jačmeň, ktorý povzbudí metabolizmus, ale navyše ešte podporí systém pečene a žlčníka. Ak má niekto potrebu zvýšiť jeho účinok, je vhodná kombinácia jačmeňa so sladkovodnou riasou v Spiruline Barleyi. Na očistu čriev od zimných prehreškov je vhodná predovšetkým Chlorella. Vynikajúci je Betafit v tabletách, obsahujúci kombináciu červenej repy a žihľavy. Obe tieto zložky pôsobia ako podpora trávenia, ale pomáhajú aj metabolickým procesom odohrávajúcim sa v obličkách.

Odporúčam len to, čomu sama verím a čo som mnohokrát vyskúšala na sebe. Pri prípravkoch Energy oceňujem najmä súlad s prirodzenými cyklami človeka, ich účinnosť a súčasne bezpečnosť. Navyše sa na jar naozaj teším, tak prečo si ju kaziť únavou…

Autor: MUDr. Alexandra VOSÁTKOVÁ

1 214 pozretí

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.