Pravá škorica – voňavé zdravie

Obrázok so súhlasom posterize/FreeDigitalPhotos.net

Obrázok so súhlasom posterize/FreeDigitalPhotos.net

Toto originálne korenie s prenikavou vôňou pozná každý. Používame ho v kuchyni na ochutenie pokrmov, či nápojov. Málokto však vie o jej účinkoch na naše zdravie. Ako mnoho iných korení nám nie len chutí, ale i pomáha.

Pozor – nie je škorica ako škorica

Za pravú škoricu sa považuje druh vyrábaný z kôry stromu škoricovníka cejlónskeho, ktorý pochádza zo Srí Lanky. V obchodoch bežne kúpite odrodu cassia (škoricu čínsku), ktorá sa od pravej škorice líši ako farbou tak chuťou. Chuť škorice cejlónskej je jemnejšia, sladšia s jemnými tónmi po klinčekoch. Čínska škorica disponuje ostrou, prenikavou chuťou s rascovým podtónom. Odlišná je i farba samotného korenia, ktorá odráža farbu kôry z ktorej bola vyrobená.  Cejlónska škorica má svetložltú farbu, čínska je červenkastá. Farba a chuť však

Škorica cejlónska mletá BIO

Škorica cejlónska mletá BIO

nie je to jediné v čom sa tieto dve odrody od seba líšia. Pravá škorica (cejlónska) je 10 krát medicínsky hodnotnejšia ako tá čínska.

Nie len dobre chutí ale aj pomáha – zdravotné benefity škorice

– Silica škorice má antibakteriálne a fungicídne (proti plesniam a hubovým ochoreniam – vrátane kandidy) vlastnosti – najmä vďaka účinnej látke zvanej metoxyškoricový aldehyd.

– Účinná je i boji s vysokým krvným tlakom, zlým cholesterolom a tým pomáha predísť kardiovaskulárnym ochoreniam.

– Priaznivé účinky má aj na náš tráviaci systém – zlepšuje trávenie a zmierňuje nevoľnosť.

– Bráni vzniku žalúdočných vredov a zvyšuje prietok krvi do žalúdka.

– Znižuje glukózu v krvi. Jej protizápalové vlastnosti sú účinné pri bolestivých kĺboch a svaloch.

– Prospešná je aj pri bolestivej menštruácii. Regeneruje tkanivá a urýchľuje látkovú výmenu – preto sa využíva aj na kozmetické účely – proti celulitíde a na pleťové masky.

Škorica – pomáha v boji proti rakovine

Z nedávnych štúdií amerických vedcov vyplynulo, že extrakt zo škorice pomáha znižovať rast nežiadúcich buniek (podával sa pacientom chorým na leukémiu). V Japonsku a Austrálii vykazoval pozitívne účinky pri liečbe rakoviny kostí a čriev.

Škorica cejlónska v BIO kvalite
Kniha: 150 najzdravších potravín na svete
Podobné články z kategórie výživa
Recepty so škoricou

3 192 pozretí

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.