Mucuna Pruriens – čarovné fazuľky. Od neplodnosti a impotencie až po Parkinsona.

25b_mucuna_100gt

Mucuna Pruriens – klik na obr.

Mucuna Pruriens je divo rastúca i pestovaná fazuľa s vysokým obsahom fytofarmák ako L-dopa 3-6 %), bielkovín (proteínov 25-30 %) a ďalších cca 37 fytochemických farmaceuticky aktívnych látok Mucuna je jedným z významných zdrojov suroviny (L-dopy) pre výrobu liekov na Parkinsonovu chorobu. Je zaradená do rodiny – fabaceae, rod -mucuna, druh – Pruriens. Vyskytuje sa od rovníkových oblastí až po púšte od južnej Ameriky cez Afriku a južnú a juhovýchodnú Áziu. Na rôznych miestach Zeme má rôzne synonimá, ako Carpogon Pruriens, Mucuna Aterrinia, Mucuna Cyanosperma, Negretia Pruriens.
Tiež na rôznych miestach má udomácnených viacero názvov, ako Africká fazuľa, Zamatová fazuľa, Chlpatá fazuľa, Neskafé, Velvet bean, Cowhage, Bengálska fazuľa.
Kvety majú väčšinou tmavofialovú farbu, prípadne ružovú a bielu, listy na stonke má tri vedľa seba a ich zvláštnosťou je že cez deň sú bočné listy zdvihnuté (rozpažené) a cez ezonoc si listy spustí smerom dolu (pripaží).
V domorodých kultúrach v Guatemale, Brazílii, Afrike, Indii je využívaná po úprave ako potravina. V Afrike v niektorých regiónoch nechajú v jutových riedko tkaných vreckách fazuľu Mucuny namočenú v tečúcej vode potoka dva až tri dni. Po vybratí z vody ju varia, po dvoch troch hodinách vodu vylejú a fazuľu ďalej upravujú a jedia.

V Európskej únii Mucuna Pruriens nie je povolená ako potravina ani ako prísada do potravín ale začína sa objavovať ako súčasť rôznych svalových stimulantov, stimulantov na potenciu (afrozidiaká) a stimulantov na chudnutie.

LIEČITEĽSKÁ FUNKCIA

Hlavné smery liečiteľského využitia Mucuny Pruriens:

TRADIČNÁ MEDICÍNA

ALTERNATÍVNA MEDICÍNA

V alternatívnej medicíne sa využíva väčšinou prášok z fazule Mucuny 2 x za deň po 1-1, 5 g. Nedoporučuje sa pre tehotné a dojčiace ženy. S rôznymi liekmi môžu byť vyvolávané interakcie, preto je doporučené prípadné užívanie konzultovať zo svojim alebo odborným lekárom, lebo fazuľa Mucuna Pruriens je vlastne surovina na výrobu liekov na liečbu Parkinsonovej choroby (L – dopa).

V ajurvédskej a čínskej tradičnej medicíne ako i v ľudovom liečiteľstve Afrických a iných národov sa Mucuna Pruriens pre svoje výnimočné fytochemické zloženie a obsah látok využíva po stáročia.

V USA bolo zaregistrovaných niekoľko patentov i pre potravinárske využitie Mucuny ako napríklad chlieb z mucuny a iné potraviny pre určité cieľové skupiny ľudí.

NEPLODNOSŤ A ZNÍŽENÁ PLODNOSŤ

Vedecké štúdie uskutočňované v poslednom období potvrdili, že hlavnov príčinov neplodnosti, hlavne u mužov, ale i u žien je dôsledok vplyvu oxidačného stresu, nedostatok niektorých dôležitých minerálov, ako aj dlhodobé vystavenie sa samotným rizikám súvisiacimi so životným prostredím.

Pri podávaní Mucuny Pruriens bolo pozorované zlepšenie (návrat) mitochondrionálneho membránového potenciálu, obnovenie procesu žliaz s vnútorným vylučovaním a spermatogény, čo sa dá prisudzovať nutričným adaptogénnymafrodiziakálnym a regeneračným vlastnostiam a účinkom Mucuny Pruriens.

Dá sa konštatovať, že Mucuna Pruriens zlepšuje plodnosť – zvyšuje tvorbu a kvalitu spermií. U žien látky obsiahnuté v Mucune Pruriens stimulujú činnosť maternice a priaznivo ovplyvňujú ich plodnosť.

PARKINSONOVA CHOROBA, NEURODEGENERATÍVNE CHOROBY

Parkinsonova choroba je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim neurodegeneratívnym ochorením, čo sa pripisuje postupnému pomalému poškodzovaniu mozgových buniek, ktoré sa starajú o produkciu dopamínu. Na liečbu sa využíva 5 skupín antiparkinsoník a to podľa účinkov a druhov prejavov. V 70-tych rokoch bolo zahájená účinná liečba Parkinsonovej choroby L-dopou, ktorá je vo významnej miere zastúpená v Mucune Pruriens.

V poslednom období sa v rôznych výskumných a vedeckých prácach zaoberajúcich sa Mucunou Pruriens bolo zistených viac ako 37farmaceuticky a biologicky aktívnych látok prospešných ľudskému organizmu, vrátane vysokého obsahu L-dopy (5 – 6%). L-dopa je priebežne transformovaná cez organizmus, na tvorbu dopamínu, ktorý významne spomaľuje postup chronických prejavov, pričom sa podieľa na terapeutických účinkoch, na kvalite života pacientov postihnutých Parkinsonovou chorobou a iných neurodegeneratívnych ochorení.

Posledné výskumy potvrdzujú pri aplikácii Mucuny Pruriens výrazné spomalenie progresivity postupu Parkinsonovej choroby a prínos pre spomalenie postupu chorôb súvisiacich s vekom pacientov pri neurodegeneratívnych poruchách. Pri aplikácii Mucuny Pruriens ako nervové tonikum sa zlepšil prenos nervových vzruchov a trasľavosť sa zmiernila alebo ustala.

Z hľadiska liečivých účinkov a fytochemického zloženia sa Mucuna Pruriens zaraďuje na významné miesto v oblasti rastlinného materiálu pre svoje liečivé účinky a využitie ako obnoviteľného zdroja suroviny pre výrobu liekov a na liečiteľské účely.

fazuľa

Ilustračný záber – free photo – www.pixabay.com

SVALOVÝ STIMULANT – RASTOVÝ HORMÓN

Látky obsiahnuté v Mucune Pruriens patria do skupiny neurotransmiterov, ktoré vo významnej miere zvyšujú produkciurastového hormónu, čo má za dôsledok zlepšenie kondície imunitného systému, odbúravanie tukov a podporu rastu svalovej hmoty.

Pri chudnutí so súčasným užívaním Mucuny Pruriens, sa v organizme spaľujú tukové bunky, bez viditeľnej zmeny objemu svalovej hmoty.

AFRODIZIAKÁLNE ÚČINKY

Mucuna Pruriens obsahuje látky, ktoré zabezpečujú zvýšenú produkciu dopamínu a zvyšujú obsah testosterónu v krvy a organizme, v dôsledku čoho sa zvyšuje libido užívateľa, zvyšuje sexuálna túžba a podporuje správna činnosť pohlavných orgánov, a to aj u mužov, aj u žien.

OBEZITA A ZNIŽOVANIE NADVÁHY

Látky, ktoré obsahuje Mucuna Pruriens pôsobia ako prekurzov tukov na svalovú hmotu, pričom sa zabraňuje vytváraniu tukovej hmoty a tvorbe nových tukový buniek v organizme.

Urýchli sa proces metabolizmu a činnosť týchto látok v súvislosti s vhodnou pohybovou aktivitou urýchľuje a stabilizuje proces znižovanie nadváhy – chudnutie bez jojo efektu.

STARNUTIE ORGANIZMU

Postupne s vekom sa v organizme znižuje hladina a produkcia rastového hormónu, ktorého produkcia je v období mladosti dostatočná. Mucuna Pruriens obsahuje komplex látok, ktoré zabezpečujú zvýšenú produkciu rastového hormónu a s tým súvisiacu regeneračnú schopnosť organizmu aj vo vyššom veku.

Spolu s významnou antioxidačnou kapacitov obsiahnutých látok v kombinácii s posilnením mozgovej činnosti dopamínom je Mucuna Pruriens vysoko odporúčaná pre ľudí vo vyššom veku.

 • Mucunu Pruriens si môžete zakúpiť TU
 • Článok o podobnej rastline Moringa Oleifera a môžete si ju zakúpiť TU
 • Podobné články o antioxidantoch  nájdete TU.
 • Produkty vhodné na detoxikáciu tela si môžete zakúpiť TU.
Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
3 641 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach EZOpress sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie.
EZOpress dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme