Púpavienkové tropicana smoothie

Blender G21 Perfect smoothie maker, RAW mixér 1500 W, 1000 – 35000 otáčok/min.

Blender G21 Perfect smoothie maker, RAW mixér 1500 W, 1000 – 35000 otáčok/min.

Smoothie sa snažím robievať zelené (teda zelené listy, vňate a farebné lúčne kvety) s ovocím naším, miestnym, i tropickým. Robievam ho v mixéri s objemom 2,5 lit, pre celú rodinu, alebo pre seba na 2-3 dni do zásoby (chlorofyl zabraňuje skorej oxidácii ostatných mixovaných zložiek).

Pár rád na úvod pre Nevedkov

Nekombinujeme koreňovú zeleninu s ovocím, ale len listovú zeleninu a kvety, príp. korene. Listy dávame na spodok mixéra a na to ťažké ovocia, aby sa mixér ľahko rozbiehal a dlho vydržal. Čím jednoduchšie zloženie smoothie, tým ľahšie stráviteľné. V zásade nepridávame doň žiadne orechy, olejovité semená a ani jednoduché cukry (biely, hnedý, trstinový, med) ale dosladzujeme, ak je nám vôbec treba, sladidlami s nízkym glykemickým indexom (karamelový sirup, sirup z kokosových kvetov, kokosový cukor, xylitol, agáve sirup, rýžový, príp.ďatlový, …) môžeme pridať namiesto sirupov aj odkôstkované ďatle, aj keď tie s mierou, príp. aj sladké bio hrozienka, … Pri sladení sušeným ovocím je treba dávať viac vody. Smoothie sa pri mixovaní zohrieva od motora, preto keď pridávame vodu k pevným zložkám v mixéri, nemala by byť teplá, aby v konečnom dôsledku sme mixovaním nezahriali výsledný pokrm/nápoj nad 42°C. Pre tráviaci trakt je vždy najlepšie prijímať potravu a tekutiny s teplotou ľudského tela.

Čo obdobie, to iné zloženie.

Toto zelené smoothie má vyváženú, sviežu, vzletnú chuť a preto som ho nazval:

PÚPAVIENKOVÉ TROPICANA SMOOTHIE

1,5 litra  špenátovyých listov

12-18 ks púpavových kvetov

1,5 dcl sušených hrozienok

3 stredné pomaranče

½ vyžmýkaného bio citróna aj s kožou

4 dcl lisovanej ananásovej štavy

5 dcl vody max. 40°C

½ lyžičky škorice

1,5 lyžice sirupu z kokosových kvetov

Mixujeme do hladka.

… a pozor na závislosť na tejto chuti!!

Radomír Timko

Viac o vitariánstve (RAW, šťavy, surová strava, …)

Ďalšie recepty

Knihy z oblasti surová strava a šťavy, vitariánstvo, raw food

1 258 pozretí

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.