Smoothie z púpav

pupava luka

foto autor

Jar rozkvitnutá v púpavách, by mala každého človeka, snažiaceho sa láskyplne starať aj o svoje telo, vylákať na lúku a ochutnať ich žlté kvety, ktoré nám prečistia krv, žalúdok, črevá. Šesť kvetov denne zjedených, hoc i v občasnej pravidelnosti, pomôže zregenerovať orgány tráviaceho traktu i pečeň, pankreas, obličky, … a teda dajme sa do prežúvania! :lol: …i keď ten, kto to skúsil, vie, že takýto chlpatý horkosladký kvietok sa v závere aj dosť ťažko prehĺta, a tak päťdesiat púpavových kvetov v dvoch a pol litra smoothie je komfortná voľba pre labužníkov, ktorí nájdu potešenie v tejto forme očisty.

pupava pomaranc

foto autor

smoothie-mixer

Vysokootáčkové mixéry
klik na obrázok

Ingrediencie a príprava:

– 50 púpavových kvetov
– 3 väčšie pomaranče
– 2 lyžice vodou nasiaknutých chia semienok
– 1 lyžička škorice cejlónskej
– 1 lit vody 40°C
– 3 lyžice sirupu z kokosových kvetov

Mixujeme do hladka.

Chia semienka vieme nahradiť rovnako výživnými a chutnými semienkami zo skorocelu kopijovitého, ktoré si v jeseni môžeme nazbierať a usušiť. Namáčaním chia a iných semienok, a ich uskladnením v chladničke, započne na druhý deň proces fermentácie (vydržia aj týždeň v chladničke). Takéto jemne kvasené semienka, pomáhajú našej črevnej flóre (baktériam) produkovať vitamín B12. Po odkvitnutí púpav pokračujeme v zbere jej listov, ktoré pridávame do zeleninových šalátov, alebo kombinujeme s inou zeleňou v našich smoothies.

S pozdravom Rado Timko

smoothie z púpav

foto autor

Účinky a zloženie:

Púpava obsahuje horčiny, saponíny, vitamíny (A, B, C a D), minerály (draslík, vápnik, železo, sodík, hliník, meď, kremík, síra, fosfor, …) ale hlavne chlorofyl. Je jednou z najliečivejších bylín, ktorá rastie všade okolo nás, ideálna nie len na jarnú očistu, ale aj s protirakovinovými účinkami.

2 106 pozretí

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme

Komentáre sú vypnuté.