Mnohostranný liečivý účinok polyfenolov z granátového jablka

Granátové jablko pôsobí na ľudský organizmus mimoriadne blahodárne: je efektívnym antioxidantom, zmierňuje následky starnutia, znižuje riziko ochorenia kardiovaskulárneho systému, prečisťuje organizmus, vyrovnáva kyslé prostredie v žalúdku, pomáha udržiavať cievy v dobrej kondícii, reguluje krvný tlak, ochraňuje kĺby, dokáže nabudiť imunitný systém a posledné výskumy dokazujú aj pozitívne účinky v prevencii rakoviny.

granatove_jablko_freepixabay

Granátové jablko:

 1. Polyfenoly z granátového jablka proti rakovine prostaty a iným druhom rakoviny. Polyfenoly z fermentovaného granátového jablka spôsobovali smrť rakovinových buniek. Čerstvá šťava z granátového jablka naproti tomu vykazovala len minimálny účinok. Aj u iných druhov rakoviny ponúkajú polyfenoly z  granátové jablka zdravotné výhody. Čo sa dokázalo v predklinických štúdiách u rakoviny pľúcčrevakože a prsníka.
 2. Antioxidanty z granátového jablka spomaľujú starnutie buniek – polyfenoly z granátového jablka prekonali v siedmych skúšobných postupoch doteraz najsilnejšie antioxidanty ako červené víno, čučoriedková šťava, šťava z acai a brusnicová šťava. Polyfenoly z granátového jablka majú 3-4 násobnú antioxidačnú kapacitu červeného vína alebo zeleného čaju. Polyfenoly z granátového jablka znižujú oxidačný stres.
 3. Polyfenoly z granátového jablka prispievajú k ochrane srdca. Štúdia publikovaná v časopise The American Jounal of Cariology ukázala, že šťava z granátového jablka u pacientov zo srdcovo cievnymi ochoreniami –  s ischemickou chorobou srdca, významne zlepšila prekrvenie srdcového svalu a polovicu znížila výskyt bolesti na hrudi (angina pectoris)
 4. Polyfenoly z granátového jablka chránia cievy – polyfenoly z granátového jablka môžu znížiť zápal a priepustnosť ciev. Pri štúdiách s polyfenolmi z granátového jablka sa zistilo, že sa výrazne zlepšila funkcia ciev ako aj regulácia prietoku krvi. Výrazne sa znížilo zhrubnutie steny ciev krčných tepien Polyfenoly z granátového jablka chránia cievy pred zužovaním a upchávaním a podporujú prekrvenie aj pri erektilnej disfunkcii.
 5. Polyfenoly z granátového jablka znižujú hladinu cholesterolu a zabraňujú jeho oxidácii Pri sledovaní účinkov polyfenolov z granátového jablka sa zistilo, že znižujú oxidovaný LDL cholesterol. Ten je kľúčovým faktorom pri rozvoji aterosklerózy. Polyfenoly z granátového jablka môžu znížiť rôzne rizikové faktory cievnych ochorení aktiváciou enzýmu PON 1. Je to enzým chrániaci cievy
 6. Polyfenoly z granátového jablka chránia mozog Protizápalové a antioxidačné účinky polyfenolov z granátového jablka majú pravdepodobne priaznivý vplyv na funkcie mozgu a môžu znížiť poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytujú v dôsledku nedostatku kyslíka po problematických pôrodoch alebo mozgových porážkach. Tieto mimoriadne cenné  polyfenoly pôsobia nielen proti cievnym  ochoreniam srdca a mozgu, ale aj alzheimerovej demencii.
 7. Polyfenoly z granátového jablka zabraňujú zápalom Polyfenoly z granátového jablka ovplyvňujú zápal. Majú podobné účinky ako napr. paracetamol. Tým sú polyfenoly z granátového jablka účinné aj pri chronických zápalových ochoreniach. Môžu napr. spomaliť zápalovú deštrukciu kĺbovej chrupavky pri reumatoidnej artritíde, zmierniť poškodenie pečene podmienenej zápalom – fibróza, môžu zmierniť zápaly sliznice čreva – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

  dr-jacobs-granaforte-granatove-jablko-100ml

  Granaforte klik na obr

 8. Polyfenoly z granátového jablka podporujú chudnutie Obézni ľudia v štúdii užívajúci šťavu z granátového jablka si dokázali udržať svoju hmotnosť a znižujú tvorbu tuku až o 40%.
 9. Diabetes- granátové jablko zvyšuje citlivosť buniek na inzulín a chráni pred poškodením
 10. Účinok proti vírusom a baktériám Polyfenoly z granátového jablka neblokujú len zápaly, ale môžu pôsobiť priamo proti vírusovým a bakteriálnym infekciám. Pri podávaní polyfenolov z granátového jablka sa zistilo, že dokážu zabiť chrípkový vírus typu A v ústach a krku, ako aj zabrániť jeho ďalšieho šíreniu. Polyfenoly majú široký účinok aj proti iným vírusom, baktériám ako aj parazitom malárie
 11. Detoxikačný účinok Polyfenoly z granátového jablka sú aj chelátorom ťažkých kovov (napr. meď). Chelátor je látka, schopná viazať kovy a vylučovať ich z tela von.
 12. Zníženie vysokého krvného tlaku zistilo sa, že užívanie polyfenolov z granátového jablka poklesol systolický krvný tlak. i cievy) v cievach.

Kvalitatívne rozdiely

Výrobky z granátového jablka na trhu sa značne líšia v kvalite a obsahu účinných látok, ktorými sú polyfenoly. To sa týka nielen štiav ale aj extraktov. Vo všetkých doterajších klinických štúdiách sa potvrdila ako účinná dávka 600mg polyfenolov

Polyfenoly z granátového jablka sú cenovo výhodnou a vedecky dokázanou možnosťou, navyše bez vedľajších účinkov. Pred kúpou akéhokoľvek výrobku s granátovým jablkom je dôležité zistiť, že koľko polyfenolov obsahuje jedna dávka a či prešla šťava procesom fermentácie.

Polyfenoly z granátového jablka sa osvedčili ako  sprievodná nutričná liečba:

 • metabolického syndrómu
 • stukovatenia pečene
 • cukrovky, aterosklerózy
 • srdcovo cievnych chorôb
 • Alzheimerovej choroby
 • rakoviny
 • zápalov

Autor: Andrej Medveď

Tu si môžete pozrieť pripravované prednášky s Andrejom Medveďom

Regenračné centrum

1 492 pozretí

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na EZOpress@gmail.com Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.